2017 bliver et rigtigt godt bogår! Allerede nu udkommer forlagene i hele Danmark med spændende nye krimititler, der er værd at kigge nærmere på.
Både krimiens garvede mestre og nye debutanter står klar til at indtage den danske krimiscene, og der er meget at glæde sig til. I december udkom en af de helt store internationale bestsellere på dansk: Naboparret af den canadiske succesforfatter Shari Lapena. Også Lars Kepler er klar med ny nervepirrende krimi i serien om kriminalkommissær Joona Linna, hvor den første bog var den meget omtalte og storsælgende Hypnotisøren fra 2009.
Derudover er også debutanten Geir Tangen et lovende nyt bekendtskab. Han debutroman Maestro er både stærkt underholdende og overraskende. Geir Tangen fortæller her om arbejdet med Maestro.
1. Shari Lapena: Naboparret
2. Liane Moriarty: Vanvittig skyldig
3. Pernilla Ericson: Sporene vi efterlader os
4. Anna Snoekstra: Hendes sidste sommer
5. Lars Kepler: Kaninjægeren
6. Geir Tangen: Maestro
7. Emelie Schepp: Ondt blod (udkommer 17. februar)
8. Finn Halfdan: De uskyldige døde (udkommer 27. februar)
9. Helene Tursten: Sandgrav (udkommer 28. februar)
10. Daniel Silva: Den sorte enke (udkommer 1. marts)