plusbog logo
Plusbog logo
 Fordelsklub
 Prismatch på alle varer
 90 dages returret
 4,5 stjerner på Trustpilot
   Afspil eksempel

Dyndkongens datter

Vores normalpris 79 kr
Spar 20 kr
59 kr
Fragt pr. ordre 29,95 kr

Denne pris gælder for medlemmer. Til vores lave pris af 49 kr/md – afmeld når du har lyst.

Over 250.000 bøger, nyheder, bestsellers. Til ekstra lave priser

Køb kun hvad du vil - ingen tvang

Bogen er desværre udsolgt fra forlaget - se andre bøger af samme genre her
79 kr
Fragt pr. ordre 39,95 kr
For dig der ikke ønsker medlemskab.
Beskrivelse:

Hvis du var vokset op langt ude i skoven, midt i den amerikanske ødemark – ville du så vide, at noget var galt?

 

I DYNDKONGENS DATTER af Karen Dionne er Helena Pelletier vokset op med hemmeligheden, om at hendes far kidnappede Helenas mor som fjortenårig. Helena blev født, og voksede op i Michigans ødemark, langt væk fra omverdenen. Hun boede med sin mor og far i et bjælkehus, hvor hun lærte at fiske, jage og opspore dyr. Hun mødte aldrig andre mennesker, men hun elskede sit liv i naturen og hun vidste ikke bedre. Hendes far havde en utilregnelig adfærd, men hun elskede ham alligevel, indtil hun som tolvårig fandt ud af, hvad han stod bag.
Femten år senere er Dyndkongen, som Helenas far blev kaldt af pressen, opkaldt efter et HC Andersen-eventyr, flygtet fra fængslet. Helena går straks på jagt efter sin far, for at skyde ham med sin riffel. Af sin far lærte hun alt om at jage og spore, og Helena derfor den eneste der kan finde ham. Men hvem jagter i virkeligheden hvem?

 

’Dyndkongens datter’ er den første bog på dansk, af forfatter Karen Dionne. En must-read til fans af Pawla Hawkins, Karin Slaughter og til dem, der elsker rå og stemningsfulde film samt tv-serier som Winter’s Bone og True Detective.

 

"Sensationel god spænding." - Lee Child

 

"Jeg er meget begejstret." - Karin Slaughter

 

"Det løb mig koldt ned ad ryggen." - People

 

"Helenas modsatrettede følelser omkring sin far og sin egen identitet løfter denne enestående historie." - Publishers Weekly

Sprog:
Dansk
ISBN-13:
9788711564844
Forlag:
Lindhardt og Ringhof
Forfatter(e):
ISBN-10:
8711564849
Indbinding:
Hæftet
Sider:
304
Udg. Dato:
25 jan 2018
Oplagsdato:
18 apr 2018
Udgave:
1
Dimensioner:
B: 155mm H: 226mm D: 23mm

En hæftet bog er i RIGTIG GOD KVALITET. Blød ryg, godt papir, ofte med "flapper" på for- og bagside. Kan også være en førsteudgave. Den går også under betegnelsen softcover.

Indbindingen har betydning for kvalitet og holdbarhed. Indbundet og hæftet er bøger i GOD KVALITET, mens hardback og paperback er en BILLIGERE UDGAVE.

Hvorfor skal jeg blive medlem?
Vanvittige priser
Fri fragt
PLATIN fordele
Plusbog er en fordelsklub med over 250.000 EKSTRA billige bøger. Denne pris gælder for medlemmer. Til vores lave pris af 49 kr/md – afmeld når du har lyst. .
Se alle fordele her.

Er du ikke medlem?
Du kan altid købe til lav normalpris uden medlemskab.
Plusbog – for dig, der er vild med bøger

I Plusbogs fordelsklub får du adgang til mere end 250.000 EKSTRA billige bøger og meget mere. Med store medlemsrabatter og fri fragt kan det hurtigt betale sig. Denne pris gælder for medlemmer. Til vores lave pris af 49 kr/md – afmeld når du har lyst.. Se alle fordele her.

Er du ikke medlem?
Du kan altid købe til lav normalpris uden medlemskab.
Medlemskab
49,-
30
/ dage
Cookieinformation. Plusbog.dk bruger cookies til at forbedre din oplevelse. Du accepterer cookies, når du bruger hjemmesiden. Læs mere
OK
Vi bruger cookies til at forbedre din oplevelse. Læs mere
OK