Plusbog – for dig, der er vild med bøger

Hos Plusbog kan du både handle som gæst og som Plusbog-medlem.

Er du ikke medlem? Du kan altid købe til vores lave normalpriser uden medlemskab.

Plusbog fordelsklub
Plusbog er en fordelsklub med ekstra medlemsrabat på over 250.000 bøger. De lave medlemspriser og billigere fragt gælder kun for medlemmer. Har du ikke et medlemskab, bliver det automatisk lagt i din indkøbskurv, hvis du køber til medlemspris. Medlemskabet koster kun 49 kr/30 dage og løber indtil du opsiger det. Afmeld når du har lyst.
Se alle fordele her


Plusbog – for dig, der er vild med bøger

Hos Plusbog kan du både handle som gæst og som Plusbog-medlem.

Er du ikke medlem? Du kan altid købe til vores lave normalpriser uden medlemskab.

Plusbog fordelsklub
Plusbog er en fordelsklub med ekstra medlemsrabat på over 250.000 bøger. De lave medlemspriser og billigere fragt gælder kun for medlemmer. Har du ikke et medlemskab, bliver det automatisk lagt i din indkøbskurv, hvis du køber til medlemspris. Medlemskabet koster kun 49 kr/30 dage og løber indtil du opsiger det. Afmeld når du har lyst.
Se alle fordele her


Medlemskab
49,-
30
/ dage
Plusbog logo

Dyndkongens datter

1 anmeldelser

Dyndkongens datter

Hvis du voksede op i isolation langt ude i skoven ... Ville du så vide, at noget var galt? En nervepirrende menneskejagt i Michigans ødemark. Helena Pelletier har en hemmelighed: Hendes far kidnappede... læs mere
Vælg format: Hvad er forskellen
Spar 18 kr
81 kr
  • Denne pris gælder for medlemmer. Medlemskab kun 49 kr/30 dage i løbende abonnement - afmeld når du har lyst.
  • Få altid de nyeste bøger, bestsellers og mere end 250.000 bøger til ekstra lave priser.
  • Lavere fragtpriser.
99 kr
For dig der ikke ønsker medlemskab.
Leveringstid: 1 - 3 hverdage
90 dages returret
Smugkig i bogen
Smuglyt lydbogen
Anmeld bogen

Beskrivelse af Dyndkongens datter

Hvis du voksede op i isolation langt ude i skoven ... Ville du så vide, at noget var galt? En nervepirrende menneskejagt i Michigans ødemark.

Helena Pelletier har en hemmelighed: Hendes far kidnappede hendes mor som fjortenårig. Helena er undfanget og opvokset i Michigans ødemark i et bjælkehus, hvor hun boede med sin mor og far og lærte at fiske, jage og spore dyr. Uden nogensinde at møde andre mennesker. Hun elskede sit liv i naturen og anede ikke uråd. Og på trods af sin fars uberegnelige adfærd, så elskede hun ham ... indtil hun som tolvårig fandt ud af, hvad han havde gjort. Femten år senere er Helenas far, Dyndkongen, som han blev kaldt af pressen efter et HC Andersen-eventyr, flygtet fra fængslet. Helena begiver sig straks ud for at fange ham med sin riffel. Hun er den eneste, der kan spore ham, for alt, hun ved om overlevelse og jagt, har hun lært af ham. Men hvem jagter i virkeligheden hvem?

Dyndkogens datter er første bog på dansk af Karen Dionne. En must-read til fans af Paula Hawkins, Karin Slaughter og dem, der elsker rå og stemningsfulde film og tv-serier som Winter's Bone og True Detective.

"Sensationel god spænding." - Lee Child

"Jeg er meget begejstret." - Karin Slaughter

"Det løb mig koldt ned ad ryggen." - People

"Helenas modsatrettede følelser omkring sin far og sin egen identitet løfter denne enestående historie." - Publishers Weekly

Detaljer
Sprog:
Dansk
ISBN-13:
9788711988909
Forlag:
Lindhardt og Ringhof
Forfatter(e):
ISBN-10:
8711988908
Indbinding:
Paperback
Sider:
304
Udg. Dato:
3 jul 2020
Oplagsdato:
3 jul 2020
Udgave:
3
Dimensioner:
B: 152mm H: 225mm D: 21mm
Boganmeldelser · Dyndkongens datter
Karen Dionne
Plusbogs
medlemmer giver
4 ud af 5 stjerner
Skriv en boganmeldelse & VIND
Hver måned udvælger vi 3 vindere:
Den der har skrevet flest anmeldelser
Den, der har skrevet den bedste
Vi trækker lod blandt alle nye anmeldelser
1 boganmeldelse
Af lisefc den 31. december 2020
Spændende, spændende, spændende, hele vejen igennem .. og helt uforudsigelig. Bogen er egentlig lidt for rå og dyster for mig, men jeg kunne ikke lægge den fra mig. Grum, men spændende historie, hvor det løber en koldt ned af ryggen, ved tanken om at handlingen egentlig godt kunne være virkelig ...