Hurtig levering
Fremragende Trustpilot
Op til 20% Rabat på nye medlemsordrer
Kurv

Record of a Night Too Brief

Af: Hiromi Kawakami Engelsk Paperback
SPAR
kr 4

Record of a Night Too Brief

Af: Hiromi Kawakami Engelsk Paperback
Akutagawa Prize-winning stories about unsettling loss and romance from one of Japan’s most celebrated contemporary writers—for fans of Haruki Murakami and Banana Yoshimoto

In a dreamlike adventure, one woman travels through an apparently unending night with a porcelain girlfriend, mist-monsters and villainous monkeys; a sister mourns her invisible brother whom only she can still see, while the rest of her family welcome his would-be wife into their home; and an accident with a snake leads a shop girl to discover the snake-families everyone else seems to be concealing.

Sensual, yearning, and filled with the tricks of memory and grief, Record of a Night Too Brief is an atmospheric trio of unforgettable tales.


“Talking animals, transformations into trees and horses, and a melancholic mood of loss and love make it easy to see why Kawakami is one of the more exciting voices in contemporary Japanese literature." —Thrillist
Eksklusiv medlemspris 115 kr
Denne pris er kun for medlemmer. Du bliver automatisk medlem når du køber til denne pris. Prøv 7 dages gratis medlemskab (herefter automatisk 89 kr/30 dage). Læs mere om fordelene
Gratis fragt
5 - 7 hverdage
10 kr
Lavt pakkegebyr
Normalpris 119 kr
Fragt: 59 kr
7 - 10 hverdage
20 kr
Pakkegebyr
Spar 4 kr
Se vores konkurrenters priser her
God 15.890 anmeldelser på
Akutagawa Prize-winning stories about unsettling loss and romance from one of Japan’s most celebrated contemporary writers—for fans of Haruki Murakami and Banana Yoshimoto

In a dreamlike adventure, one woman travels through an apparently unending night with a porcelain girlfriend, mist-monsters and villainous monkeys; a sister mourns her invisible brother whom only she can still see, while the rest of her family welcome his would-be wife into their home; and an accident with a snake leads a shop girl to discover the snake-families everyone else seems to be concealing.

Sensual, yearning, and filled with the tricks of memory and grief, Record of a Night Too Brief is an atmospheric trio of unforgettable tales.


“Talking animals, transformations into trees and horses, and a melancholic mood of loss and love make it easy to see why Kawakami is one of the more exciting voices in contemporary Japanese literature." —Thrillist
Produktdetaljer
Sprog: Engelsk
Sider: 160
ISBN-13: 9781782272717
Indbinding: Paperback
Udgave:
ISBN-10: 1782272712
Udg. Dato: 26 jan 2017
Længde: 12mm
Bredde: 200mm
Højde: 129mm
Forlag: Pushkin Press
Oplagsdato: 26 jan 2017
Forfatter(e): Hiromi Kawakami
Forfatter(e) Hiromi Kawakami


Kategori Moderne Samtidslitteratur


Sprog Engelsk


Indbinding Paperback


Sider 160


Udgave


Længde 12mm


Bredde 200mm


Højde 129mm


Udg. Dato 26 jan 2017


Oplagsdato 26 jan 2017

MEDLEMSFORDELE
GRATIS FRAGT
SPAR OP TIL 90%
Andre har også købt
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 164

kr 199
Normalpris
kr 168
Medlemspris
SPAR
kr 35
E-BOG
Eksklusiv medlemspris kr 79

kr 99
Normalpris
kr 81
Medlemspris
SPAR
kr 20
E-BOG
Eksklusiv medlemspris kr 37

kr 53
Normalpris
kr 39
Medlemspris
SPAR
kr 16
BOG (HÆFTET)
Eksklusiv medlemspris kr 126

kr 149
Normalpris
kr 128
Medlemspris
SPAR
kr 23
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 152

kr 199
Normalpris
kr 157
Medlemspris
SPAR
kr 47
BOG (HARDBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 244

kr 299
Normalpris
kr 250
Medlemspris
SPAR
kr 55
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 182

kr 249
Normalpris
kr 189
Medlemspris
SPAR
kr 67
BOG (HARDBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 255

kr 360
Normalpris
kr 266
Medlemspris
SPAR
kr 105
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 160

kr 190
Normalpris
kr 163
Medlemspris
SPAR
kr 30
E-BOG
Eksklusiv medlemspris kr 73

kr 99
Normalpris
kr 76
Medlemspris
SPAR
kr 26
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 334

kr 399
Normalpris
kr 341
Medlemspris
SPAR
kr 65
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (HARDBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 147

kr 168
Normalpris
kr 149
Medlemspris
SPAR
kr 21
E-BOG
Eksklusiv medlemspris kr 43

kr 62
Normalpris
kr 45
Medlemspris
SPAR
kr 19
E-BOG
Eksklusiv medlemspris kr 37

kr 50
Normalpris
kr 38
Medlemspris
SPAR
kr 13
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (HARDBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 159

kr 168
Normalpris
kr 160
Medlemspris
SPAR
kr 9
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 380

kr 499
Normalpris
kr 392
Medlemspris
SPAR
kr 119
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 199

kr 279
Normalpris
kr 207
Medlemspris
SPAR
kr 80
Vi anbefaler også
BOG (HARDBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 230

kr 281
Normalpris
kr 235
Medlemspris
SPAR
kr 51
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 148

kr 179
Normalpris
kr 151
Medlemspris
SPAR
kr 31
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 106

kr 109
Normalpris
kr 106
Medlemspris
SPAR
kr 3
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 147

kr 168
Normalpris
kr 149
Medlemspris
SPAR
kr 21
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (HARDBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 179

kr 224
Normalpris
kr 184
Medlemspris
SPAR
kr 45
BOG (HARDBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 196

kr 202
Normalpris
kr 197
Medlemspris
SPAR
kr 6
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 104

kr 107
Normalpris
kr 104
Medlemspris
SPAR
kr 3
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 104

kr 107
Normalpris
kr 104
Medlemspris
SPAR
kr 3
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 147

kr 168
Normalpris
kr 149
Medlemspris
SPAR
kr 21
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 109

kr 112
Normalpris
kr 109
Medlemspris
SPAR
kr 3
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 104

kr 107
Normalpris
kr 104
Medlemspris
SPAR
kr 3
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 147

kr 168
Normalpris
kr 149
Medlemspris
SPAR
kr 21
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 144

kr 149
Normalpris
kr 145
Medlemspris
SPAR
kr 5
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 104

kr 107
Normalpris
kr 104
Medlemspris
SPAR
kr 3