Hurtig levering
Fremragende Trustpilot
Op til 20% Rabat på nye medlemsordrer
Kurv

First Lady: An unputdownable thriller of politics and power

Af: Michael Dobbs Engelsk Paperback
SPAR
kr 4

First Lady: An unputdownable thriller of politics and power

Af: Michael Dobbs Engelsk Paperback

Michael Dobbs, author of the No. 1 bestseller that inspired the hit Netflix series House of Cards, returns to the subject that made him a household name - the human drama and scandal in Westminster. First Lady is a compelling and witty novel of power, seduction and revenge, perfect for fans of John Grisham and Philip Kerr.

Virginia Edge: mid-thirties, attractive, self-sufficient, ambitious.

This is the story of her transformation from dutiful political wife to masterful manipulator of the entire political process at Westminster. She is a woman who is driven by the failings of men and the greed of others to take over their system and undermine it, to repay them in kind.

In this battle she has two great allies - the intuition and determination of a wronged wife, and the blind ineptitude of Westminster men.

Praise for Michael Dobbs:

''Brilliant... Full of magnificently dark political characters'' Daily Mail

''It''s barbed and breakneck, often very funny and hugely entertaining'' The Times

''Here is a political thriller writer with a marvellous inside track knowledge of government'' Daily Express

Eksklusiv medlemspris 115 kr
Denne pris er kun for medlemmer. Du bliver automatisk medlem når du køber til denne pris. Prøv 7 dages gratis medlemskab (herefter automatisk 89 kr/30 dage). Læs mere om fordelene
Gratis fragt
5 - 7 hverdage
10 kr
Lavt pakkegebyr
Normalpris 119 kr
Fragt: 59 kr
7 - 10 hverdage
20 kr
Pakkegebyr
Spar 4 kr
Se vores konkurrenters priser her
God 15.884 anmeldelser på

Michael Dobbs, author of the No. 1 bestseller that inspired the hit Netflix series House of Cards, returns to the subject that made him a household name - the human drama and scandal in Westminster. First Lady is a compelling and witty novel of power, seduction and revenge, perfect for fans of John Grisham and Philip Kerr.

Virginia Edge: mid-thirties, attractive, self-sufficient, ambitious.

This is the story of her transformation from dutiful political wife to masterful manipulator of the entire political process at Westminster. She is a woman who is driven by the failings of men and the greed of others to take over their system and undermine it, to repay them in kind.

In this battle she has two great allies - the intuition and determination of a wronged wife, and the blind ineptitude of Westminster men.

Praise for Michael Dobbs:

''Brilliant... Full of magnificently dark political characters'' Daily Mail

''It''s barbed and breakneck, often very funny and hugely entertaining'' The Times

''Here is a political thriller writer with a marvellous inside track knowledge of government'' Daily Express

Produktdetaljer
Sprog: Engelsk
Sider: 480
ISBN-13: 9780755338122
Indbinding: Paperback
Udgave:
ISBN-10: 075533812X
Kategori: Historiske romaner
Udg. Dato: 31 maj 2007
Længde: 30mm
Bredde: 197mm
Højde: 130mm
Forlag: Headline Publishing Group
Oplagsdato: 31 maj 2007
Forfatter(e): Michael Dobbs
Forfatter(e) Michael Dobbs


Kategori Historiske romaner


Sprog Engelsk


Indbinding Paperback


Sider 480


Udgave


Længde 30mm


Bredde 197mm


Højde 130mm


Udg. Dato 31 maj 2007


Oplagsdato 31 maj 2007

MEDLEMSFORDELE
GRATIS FRAGT
SPAR OP TIL 90%
Andre har også købt
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 380

kr 499
Normalpris
kr 392
Medlemspris
SPAR
kr 119
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 199

kr 279
Normalpris
kr 207
Medlemspris
SPAR
kr 80
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 214

kr 320
Normalpris
kr 225
Medlemspris
SPAR
kr 106
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 105

kr 120
Normalpris
kr 107
Medlemspris
SPAR
kr 15
BOG (HÆFTET)
Eksklusiv medlemspris kr 182

kr 250
Normalpris
kr 189
Medlemspris
SPAR
kr 68
BOG (FYSISK BOG)
Eksklusiv medlemspris kr 200

kr 200
Normalpris
kr 200
Medlemspris
BOG (HÆFTET)
Eksklusiv medlemspris kr 200

kr 280
Normalpris
kr 208
Medlemspris
SPAR
kr 80
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 184

kr 299
Normalpris
kr 196
Medlemspris
SPAR
kr 115
BOG (HÆFTET)
Eksklusiv medlemspris kr 199

kr 299
Normalpris
kr 209
Medlemspris
SPAR
kr 100
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 199

kr 320
Normalpris
kr 211
Medlemspris
SPAR
kr 121
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 262

kr 349
Normalpris
kr 271
Medlemspris
SPAR
kr 87
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 167

kr 250
Normalpris
kr 175
Medlemspris
SPAR
kr 83
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 241

kr 349
Normalpris
kr 252
Medlemspris
SPAR
kr 108
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 95

kr 120
Normalpris
kr 98
Medlemspris
SPAR
kr 25
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 919

kr 1.499
Normalpris
kr 977
Medlemspris
SPAR
kr 580
BOG (HÆFTET)
Eksklusiv medlemspris kr 172

kr 249
Normalpris
kr 180
Medlemspris
SPAR
kr 77
BOG (HÆFTET)
Eksklusiv medlemspris kr 184

kr 249
Normalpris
kr 191
Medlemspris
SPAR
kr 65
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 565

kr 883
Normalpris
kr 597
Medlemspris
SPAR
kr 318
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 223

kr 320
Normalpris
kr 233
Medlemspris
SPAR
kr 97
BOG (INDBUNDET)
Eksklusiv medlemspris kr 165

kr 250
Normalpris
kr 174
Medlemspris
SPAR
kr 85
Vi anbefaler også
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 109

kr 112
Normalpris
kr 109
Medlemspris
SPAR
kr 3
LYDBOG
Eksklusiv medlemspris kr 112

kr 149
Normalpris
kr 116
Medlemspris
SPAR
kr 37
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 159

kr 168
Normalpris
kr 160
Medlemspris
SPAR
kr 9
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 137

kr 146
Normalpris
kr 138
Medlemspris
SPAR
kr 9
BOG (HARDBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 159

kr 168
Normalpris
kr 160
Medlemspris
SPAR
kr 9
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 109

kr 112
Normalpris
kr 109
Medlemspris
SPAR
kr 3
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 144

kr 157
Normalpris
kr 145
Medlemspris
SPAR
kr 13
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 114

kr 117
Normalpris
kr 114
Medlemspris
SPAR
kr 3
BOG (HARDBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 123

kr 146
Normalpris
kr 125
Medlemspris
SPAR
kr 23
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 147

kr 168
Normalpris
kr 149
Medlemspris
SPAR
kr 21
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 109

kr 112
Normalpris
kr 109
Medlemspris
SPAR
kr 3
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 115

kr 119
Normalpris
kr 115
Medlemspris
SPAR
kr 4
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 109

kr 112
Normalpris
kr 109
Medlemspris
SPAR
kr 3
BOG (HARDBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 147

kr 168
Normalpris
kr 149
Medlemspris
SPAR
kr 21
BOG (PAPERBACK)
Eksklusiv medlemspris kr 144

kr 149
Normalpris
kr 145
Medlemspris
SPAR
kr 5
LYDBOG
Eksklusiv medlemspris kr 124

kr 179
Normalpris
kr 130
Medlemspris
SPAR
kr 55